تبلیغات در اینترنتclose
انحراف محتوایی کتاب دکتر رضایی از مسیر اصلی سند چشم انداز1404
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
انحراف محتوایی کتاب دکتر رضایی از مسیر اصلی سند چشم انداز1404
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیسبک زندگی اسلامیانحراف محتوایی کتاب دکتر رضایی از مسیر اصلی سند چشم انداز1404

روحانیاز  مکاسب الطلاب
تعداد بازدید : 405
نویسنده پیام
suldoz آفلاینارسال‌ها : 71
عضويت : 24 /11 /1392
محل زندگي : قم
تشکر ها: 7
تشکر شده : 5
انحراف محتوایی کتاب دکتر رضایی از مسیر اصلی سند چشم انداز1404
در متن اصلی ابلاغی مقام معظم رهبری از حدود 50 شاخص پیشرفت در سند چشم انداز 1404 کشور بالغ بر 31 مورد حول محور مسائل فرهنگی است و همچنین بجز چند مورد بقیه شاخصها همان آرمانهای حکومت جهانی حضرت مهدی موعود (عج) می باشد.

با توجه به مطالعه محتوای کتاب « چشم انداز ایران فردا» علیرغم جهت گیری فرهنگی (62 %) و جهت گیری مهدوی (92 %) سند ابلاغی رهبر معظم انقلاب ،آنچه برداشت می گردد این است که نویسنده کتاب تنها در نصف بیان کلی آرمان های نظام و در بحث کلی ارزشهای نظام وارد شده (ص 38 تا 41 )و البته در ادامه کتاب با محور قرار دادن اقتصاد و در رتبه بعد سیاست عملا در توضیح آرمانها و ارزشها و نحوه دست یابی به آنها جهت گیری اصلی چشم انداز (فرهنگی و مهدوی ) را مد نظر قرار نداده و در واقع تفسیری غیر واقعی و تفسیری اقتصادی و در مرحله نازل تر سیاسی ، از چشم انداز ارائه نموده است.
به بیان کلی نویسنده باتفسیر اشتباه از سند چشم انداز بیست ساله کلّیت مسیر حرکتی به سوی اهداف سند چشم انداز را تغییر داده و دست یابی به افق 1404 را طبق سند ابلاغی رهبری به چالش کشانده است .

متن اصلی سند
متن سند نهايي چشم انداز بيست ساله جمهوري اسلامي ايران به اين شرح است
: \"چشم انداز جمهوري اسلامي ايران در افق 1404 هجري شمسي با اتكال به قدرت لايزال الهي و در پرتو ايمان و عزم ملي و كوشش برنامه ريزي شده و مدبرانه جمعي و در مسير تحقق آرمانها و اصول قانون اساسي، در چشم انداز بيست ساله

  • : ايران كشوري است 1- توسعه يافته با جايگاه اول اقتصادي، علمي و فناوري در سطح منطقه،2- با هويت اسلامي و انقلابي، 3- الهام بخش در جهان اسلام و4- با تعامل سازنده و موثر در روابط بين‌الملل.

  • جامعه ايراني در افق اين چشم انداز چنين ويژگيهايي خواهد داشت: 1- توسعه يافته، متناسب با مقتضيات فرهنگي، جغرافيايي و تاريخي خود، و 2- متكي بر اصول اخلاقي و ارزشهاي اسلامي، ملي و انقلابي، 3- با تاكيد بر مردم سالاري ديني، 4- عدالت اجتماعي، 5- آزاديهاي مشروع، 6- حفظ كرامت و حقوق انسانها، 7- و بهره مند از امنيت اجتماعي و قضايي. 8- برخوردار از دانش پيشرفته، 9- توانا در توليد علم و فناوري،10- متكي بر سهم برتر منابع انساني و سرمايه اجتماعي در توليد ملي 11- امن، مستقل و مقتدر با سازمان دفاعي مبتني بر بازدارندگي همه جانبه و12- پيوستگي مردم و حكومت 13- برخوردار از سلامت، 14- رفاه، 15- امنيت غذايي، 16- تامين اجتماعي، 17- فرصتهاي برابر، 18- توزيع مناسب درآمد، 19- نهاد مستحكم خانواده، 20- به دور از فقر، فساد، تبعيض و21- بهره مند از محيط زيست مطلوب 22- فعال، 23- مسووليت پذير، 24- ايثارگر،25- مومن، 26- رضايت مند، 27- برخوردار از وجدان كاري، 28- انضباط، 29- روحيه‌ تعاون و سازگاري اجتماعي، 30- متعهد به انقلاب و نظام اسلامي و31- شكوفايي ايران و32- مفتخر به ايراني بودن.

  • 1- دست يافته به جايگاه اول اقتصادي، علمي و فناوري در سطح منطقه آسياي جنوب غربي (شامل آسياي ميانه، قفقاز، خاورميانه و كشورهاي همسايه)2- با تاكيد بر جنبش نرم افزاري و توليد علم، 3- رشد پرشتاب و مستمر اقتصادي،4- ارتقاء نسبي سطح درآمد سرانه و5- رسيدن به اشتغال كامل 6- الهام بخش، 7- فعال و موثر در جهان اسلام 8- با تحكيم الگوي مردم سالاري ديني،‌9- توسعه كارآمد، 10- جامعه اخلاقي، 11- نوانديشي و 12- پويايي فكر و اجتماعي، 13- تاثيرگذار بر همگرايي اسلامي و منطقه‌اي بر اساس تعاليم اسلامي و انديشه‌هاي امام خميني (ره) 14- داراي تعامل سازنده و موثر با جهان براساس اصول عزت، حكمت و مصحلت.

  • ملاحظه: در تهيه، تدوين و تصويب برنامه‌هاي توسعه و بودجه‌هاي ساليانه، اين نكته مورد توجه قرار گيرد كه: شاخصه‌اي كمي كلان آنها از قبيل: نرخ سرمايه‌گذاري، درآمد سرانه، توليد ناخالص ملي، نرخ اشتغال و تورم، كاهش فاصله درآمد ميان دهك‌هاي بالا و پايين جامعه، رشد فرهنگ و آموزش و پژوهش و تواناييهاي دفاعي و امنيتي، بايد متناسب با سياستهاي توسعه و اهداف و الزامات چشم انداز، تنظيم و تعيين گردد و اين سياستها و هدفها به صورت كامل مراعات شود.


شايان ذكر است اين چشم انداز مبناي تنظيم سياستهاي كلي چهاربرنامه پنجساله آينده خواهد بود و افق جهت گيري كلي فعاليتهاي كشور را در ابعاد مختلف در بيست سال آينده مشخص مي‌نمايد.
احسان قلندری

چهارشنبه 26 فروردین 1394 - 09:17
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ