تبلیغات در اینترنتclose
درست است که ماهواره شبکه های بد دارد اما شبکه های خوب هم دارد!
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
درست است که ماهواره شبکه های بد دارد اما شبکه های خوب هم دارد!
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیمشاوره عمومیدرست است که ماهواره شبکه های بد دارد اما شبکه های خوب هم دارد!

روحانیاز  مکاسب الطلاب
تعداد بازدید : 1360
نویسنده پیام
8994343 آفلاین


ارسال‌ها : 6
عضويت : 18 /8 /1393
درست است که ماهواره شبکه های بد دارد اما شبکه های خوب هم دارد!

سوال : هفته ی گذشته شما در ارتباط با ماهواره صحبت کردید و تر و خشک را با هم سوزاندید . درست است که ماهواره شبکه های بد و مبتذل دارد ولی شبکه های مذهبی و علمی خوبی هم دارد . پس بدی و خوبی ماهواره به چگونگی استفاده از آن باز می گردد . مثل اینترنت که بستگی دارد فرد چه استفاده ای از آن می کند . نداشتن ماهواره مانند کسی است که در خانه نشسته و بیرون نمی رود تا به گناه نگاه به نامحرم دچار نشود . مهم این است که فرد وارد جامعه شده و به گناه نیفتد . پس ما باید ماهواره داشته باشیم اما گناه نکنیم .

پاسخ(نقویان) – حضرت امام (ره) یک فتوایی قبل از انقلاب داشتند . یکی فردی از ایشان پرسیده بود که دیدن و شنیدن رادیو و تلویزیون و خرید و فروش آن چه حکمی دارد . فتوای امام این بود که اگر کسی داشته باشد اما کنترل شده ببیند اشکالی ندارد . بعد گفتند که کنترل شده مثل دیدن برنامه های علمی ، اخبار سیاسی و برنامه های مذهبی است . من هم هفته ی پیش درخصوص کسانی گفتم که برنامه های مبتذل نگاه می کنند . البته بحث قانونی و نیروی انتظامی بحث دیگری است . فرض می کنیم که الان ماهواره آزاد است . اگر انسان بتواند این کنترل را برروی خود و اعضاء دیگر خانواده داشته باشد ، فتوا این است که اشکالی ندارد . دو نکته ی دیگر اینجا است : یکی این است که اگر استفاده ی زهر آلود وسیله ای بیشتر از استفاده ی سود آمیز آن باشد . مانند آن چیزی که قرآن در ارتباط با شراب وقمار می گوید . می فرماید که اینها هم یک سودهایی دارند و اما ضرر آنها بیشتر از سود آنها است . اگر فرد فکر می کند که ماهواره برنامه های مفیدی دارد که در شبکه های داخلی جایگزین ندارد به نظر او بستگی دارد . یک فردی می گفت که ما برنامه های بد ماهواره را زمانی می بینیم که بچه ها خواب هستند . من به او گفتم که بچه ها هم زمانی می بینند که شما خواب هستید .اگر استفاده ی ضررآلود آن بیشتر ازاستفاده ی سود آمیز آن است ، عاقل کسی است که به این سود کم توجه نکند . اما اگر کسی می گوید که من از برنامه های مفید آن استفاده می کنم و بقیه ی کانال ها را قفل کرده ام و خانه هم نباشم کسی نمی تواند از آنها استفاده کند در این صورت می تواند از مرجع خود سوال کرده و طبق آن عمل کند . کلاً ما حق نداریم خود را در معرض خطر و گناه قرار دهیم ، تا ببینیم می توانیم خود را از گناه حفظ کنیم یا خیر. مثلاً فرد می گوید من به استخر مختلط رفتم اما به نامحرم نگاه نکردم . این کار اشتباه است این فرد اصلاً نباید به آن استخر می رفت . چند روز پیش من فرودگاه رفته بودم چند نفر از کسانی که مسئول حراست هستند به من گفتند که گاهی اوقات خانم ها با وضعیت های خیلی بدی به فرودگاه می آیند و چشم ما هم به آنها می افتد. دعا کنید که ما از اینجا برویم تا گناه نکنیم . به ایشان گفتم کجا می خواهید بروید ؟ در هرجایی ممکن است شما با صحنه های گناه آلود مواجه شوید . گاهی من به سر کلاس دانشگاه می روم ، برخی از دختر خانم ها وآقا پسر ها رعایت شئونات اسلامی را نمی کنند . ما که نمی توانیم به دانشگاه نرویم . در زمان پیغمبر (ص) هم همه ی خانم هایی که نزد ایشان می آمدند با حجاب نبودند . اگر موقعیت کاری و صنفی ما به گونه ای است که باید در جامعه حضور پیدا کنیم ، چاره ای نیست . البته در آن صورت نیز فرد باید خود را کنترل کرده و مراقب خود و دوستانش باشد . اما اینکه به عمد خود را در معرض آتش قرار دهیم اشتباه است .

شنبه 01 آذر 1393 - 00:29
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ